Herbář

Léčivé rostliny neboli byliny využívali naši předkové od nepaměti. Hrály významnou roli ve výživě, přírodní kosmetice i léčbě. Moderní společnost však na jejich sílu mnohdy zapomíná. V poslední době se stále více rozvíjí zájem o jiné možnosti „uzdravení těla a mysli“ než prostřednictvím klasické (západní neboli alopatické) medicíny. Jednou z těchto možností je právě Ajurvéda.
Ájurvéda má pro práci s bylinami jasně dané postupy. Vědě, která se touto činností zabývá se říká Dravyaguna (ajurvédské farmakologie).
Dávné vědomosti o bylinkách byly od nepaměti předávány z generace na generaci převážně slovně. S rostoucím množstvím poznatků bylo však důležité tyto vzácné informace zachovat v písemné podobě a tak začaly vznikat první ajurvédské texty.
Ájurvéda určuje typ člověka pomocí takzvaných tří dóš, dalo by se říct energií, které tvoří lidské tělo- kapha, pitta a váta. Pokud je třeba snížit, zvýšit či stabilizovat některou z dóš a tím zlepšit zdraví, doporučí se bylina nebo několik bylin, které jsou pro individuální potíže nejvhodnější.